FILME

Ma petite planete cherie: Program de scurtmetraje din Franța, prezentate de Centrul Cultural Francez

Viaţă de pisică / Une Vie de Chat (r. Alain Gagnol, Jean-Loup Felicioli, Franța – Belgia – Elveția – Olanda, 2010)

Mozaic 1

A fost odată uleiul / Once Upon A Time There Was Oil – Franţa, 2010, 14’40

Muzorama – Franţa, 2009,  3'15

Povestea bunului cavaler / The Good Knight Story – Israel, 4’40

Flamingo Pride – Germania, 2011, 6’02

Cel care s-a rătăcit / The Lost Thing – Australia, 2010, 15’                                              

The Unsucksessful Vampire – Marea Britanie, 2009, 3’05

Parizianul / Parigot – Franţa, 4’50 

Mendelssohn este pe acoperiş / Mendelssohn Is on the Roof – Franţa 2010, 14’30

The Eagleman Stag – Marea Britanie, 2010, 9

Paprika (r. Satoshi Kon, Japonia, 2006)

Mozaic 2

Vicenta – Spania, 2010,  22'12 

Fantoma de la apero / Le Fantome de l'apero – Franţa, 2010, 4'34

Porcuşorul de Crăciun / Christmas Piggy – Danemarca, 2010, 8’00 

Cerul în josul scărilor / The Sky Downstairs – Brazilia, 2010, 15’

Marele "Ra" / The Great ‘Ra’ – Coreea de Sud, 2010, 10’53

Love and Theft  - Germania, 7’00

Minimest 1 Scurtmetraje

Băieţelul din ghindă / Acorn Boy – Letonia, 2010, 9’54

Pickles dă de bucluc / Pickles in a Pickle – Germania, 2011, 8’50

Puţin câte puţin / Bit by Bit  – Australia, 2010, 2’35

MuMuHug - MuMu visează / MuMu’s Fantasy – Taiwan, 2011, 5’20

Fetiţa de culoarea ploii / Rain Coloured Girl – Brazilia, 2010, 6’

Desenul prinţesei / Princess Painting – Germania, 2010, 6’30

Olga – Germania, 2011, 6’09

Sania lui Moş Crăciun / Sleigh Ride – Marea Britanie, 2010, 10’

A fost odată o mamă / Once upon a time there lived a Mum – Rusia, 2010, 7’30

În Pod / In The Attic (r. Jirí Barta, Republica Cehă – Slovacia – Japonia, 2009)

Competiţia de Film Românesc

Naşii din Tokyo / Tokyo Godfathers (r. Satoshi Kon, Japonia, 2004)

Cântecul Cerului / Sky Song (r. Mati Kütt, Estonia, 2010)

Minimest 2 Scurtmetraje

Tigrul / Tiger – Letonia, 2010, 7’46

Dodo şi Tic / Dodo and Tic – Romania, 2010, 5’

Aş vrea să fiu un monstru / I Wish I Were a Monster – Brazilia, 2009, 8’

Afonso Henriques, primul rege / Afonso Henriques, the first king – Portugalia/Marea Britanie, 2010, 5’

Fricoasa / Scared – Franţa, 2010, 4’48

Povestitorul / The Storyteller - Marea Britanie, 2011, 10’02

Robin Hood – Marea Britanie, 2011, 10’

Când suflă vântul / When the wind turns – Elveţia, 2011, 5’40

Zvonuri / Rumours – Franţa/Belgia, 2011, 7’30

The Gruffalo – Marea Britanie, 2009, 27’

Hop-Ţop / Hop (r. Tim Hill, SUA, 2011)

Școală Invitată: Animation Workshop: scurtmetraje din Danemarca

Competiție Videoclip & Advertising 1

Soapy Trip – Franţa, 0’58

‘Boy’ Yes Plastic – Israel, 2010, 4’00

Lotus Craving Cup – Belgia, 2010, 0’30

‘Immortal Beloved’ Neil Anderson-Himmelspach – SUA, 2010, 5’

BosbrosIdent – Olanda, 2009, 0’25

Sünnipäev / Birthday – Estonia, 2011, 0’40

'I Say Fever’ Ramona Falls – SUA, 2010, 3’40

Save Our Tiger – Paradise – India, 2010, 1’00

‘Rachele’ Verderame – Italia, 2010, 3’30

Ottawa Signal Film “Machine-gun” – SUA, 2010, 1’41

‘Born with a Bothered Mind’ Happy Camper – Olanda, 2011, 3’10

MLC Restaurant “Noodle” – SUA, 2010, 0’30

‘Reloaded’ Baskerville – Norvegia, 2011, 3’42

Faringosept– Ora de muzică / Music Lesson – Romania, 2010, 0’20

‘Ill Nino’ Finger Painting (with The Enemy) – Ungaria, 2010, 4’15

Vitra-Kuubo – Elveţia, 2010, 1’26

‘This Too Shall Pass’ - OK GO Rube Goldberg Machine version – SUA, 2010, 3’54

Ghost Island Trailer – Romania, 2011, 0’31

‘Electropia’ Joyz– Japonia/Marea Britanie, 2011, 4’39

Leader Holland Animation Film Festival 2010 - 1 – Olanda, 2010, 1’

‘When  I Am a King’ Tim Knol – Olanda, 2010, 2’30

Spot Next 2011 / NexT Ad – Romania, 2011, 0’30

Signature Film for River to River Indian Film Festival - India, 2010, 1’10

‘Delirium Tremens’ Elliot Brown – Romania, 2010, 3’10

Ottawa Signal Film “Final” – SUA, 2010, 1’36

‘The City’ Five Years Older – Elveţia, 2010, 4’10

Leader Holland Animation Film Festival 2010 – Olanda, 2010  1’

‘Miss Daisy Cutter’ The Veils (feat. Nux Vomica) – Franţa, 2010, 5’40

Competiție Videoclip & Advertising 2

Adhunik Cement – India, 2010, 0’40

Budzma Belarusami / Let’s Be Belarusians – Belarus, 2011, 5’38

Chaman – Franţa, 0’57

'Flush’ Losers (feat. Riz MC & Envy) – Marea Britanie, 2010, 4’00

Ottawa Signal Film “Texting” – SUA, 2010, 1’41

‘Lose This Child’ Eatliz – Israel, 2010, 3’43

Safety Information UCI 2011 “Allianz”– Brazilia, 2011, 0’58

Leader Holland Animation Film Festival 2010 – Olanda, 2010, 1’

‘Rom i sigary / Rum and Cigars’ Sever Combo – Rusia, 2010 , 4’45

‘Sometimes the Stars’ The Audreys - Australia, 2010, 4’33

Leader Holland Animation Film Festival 2010 –Olanda, 2010, 3, 1’

‘A Secret Party’ My Secret Island – Germania, 2011, 2’42

M. Eustache – Franţa, 0’58

'We Got More’ Eskmo – Marea Britanie, 2010, 2’38

Star – Popcorn microunde / Microwave Popcorn – Romania, 2011, 0’20

'The Music Scene' Blockhead - Marea Britanie, 2010, 5’21

MLC Restaurant “Family” – SUA, 2010, 0’30

On Melancholy Hill’ Gorillaz – Marea Britanie, 2010, 4’22

Aftermath – Austria, 2010, 1’

‘The Ship’ The Mantra ATSMM – Romania, 2011, 3’15 

Buba and the Global Warming – Brazilia, 2010, 1’00

‘And And’ Toru Matsumoto – Japonia, 2011, 6’50

Evoluţia / Evolution – Romania, 2009, 1’06

Save Our Tiger – Pride – India, 2010, 0’30

‘Turn’ Amongst Giants – Austria, 2011, 3’15

Mărgăritar – Basorelief zahăr brun / Brown Sugar – Romania, 2010, 0’45

“More Than A Feelin’ ” Secta Chameleon (feat. Judie Jay) – Ungaria, 2009,  3’56